KSS Rakennus Oy luotti Norelcon osaamiseen – NorUnit-sähkönjakeluyksikkö syöttää sähkön Kouvolan Mäkikylän lämpöpumppulaitokseen

25.3.2026 | Asiakastarina

KSS Rakennus Oy luotti Norelcon osaamiseen – NorUnit-sähkönjakeluyksikkö syöttää sähkön Kouvolan Mäkikylän lämpöpumppulaitokseen

Norelcon pitkä kokemus muuntamorakentajana oli tärkeää Kouvolaan lämpöpumppulaitosta rakentavalle KSS Energialle, sillä laitokseen tarvittiin hieman erikoisempi sähkönjakeluratkaisu. Yhteistyö vihreän siirtymän projekteissa jatkuu. 

Muunneltavuus ja helppo käyttöönotto olivat tärkeitä ominaisuuksia, kun KSS Rakennus valitsi sähkönjakeluyksikön Kouvolaan rakentamaansa lämpöpumppulaitokseen. Lisäksi vaatimuksena oli, että keskijännitekojeisto sekä eri jännitetasoille mitoitetut muuntajat oli sijoitettava samaan tilaan.

– Norelcolla on NorUnit-sähkönjakeluyksikkö, jossa kaikki tämä onnistui. Yhtiö toimitti meille selkeän suunnitelman, josta näkyi, että ratkaisu täyttää kriteerimme. Kun vielä toimitusaikataulu istui rakentamisen aikatauluun, teimme päätöksen lähteä etenemään heidän kanssaan, KSS Rakennuksen aluepäällikkö Markku Puranen taustoittaa.

Norelcon myyntipäällikkö Anssi Kautonen on tyytyväinen yhteisprojektiin, jossa yhtiön osaaminen käyttövalmiiden muuntamo- ja sähkönjakeluratkaisujen suunnittelijana ja valmistajana pääsi esille.

– Tuotteistettu NorUnit-sähkönjakeluyksikkö on asiakkaalle kätevä ratkaisu. E-House tyyppinen ratkaisu valmistetaan ja testataan kokonaisuudessaan meidän tehtaallamme, josta se viedään rekalla kohteeseen. Paikan päällä tehtäväksi jää vain kytkennät, ja käyttö voi alkaa. 

 

”Kivuton” prosessi suunnittelusta tuotantoon

Norelco vastaanotti KSS Rakennuksen tilauksen vuoden 2025 kesäkuun puolivälissä. Tilaus käsitti 40 jalan sähkönjakeluyksikön, johon tuli keskijännitekojeisto, kaksi muuntajaa ja pienjännitekojeistot. Projektin etenemisestä vastannut projekti-insinööri Samuli Saari kuvaa prosessia kivuttomaksi. 

– Asiakkaan antamat perusteelliset lähtötiedot edesauttoivat sitä, että projekti lähti liikkeelle sujuvasti ja saimme kriittiset materiaalit ajoissa tilaukseen ja käyttöömme.

Myös tuotanto eteni suunnitellusti. Kokonaisuuteen liittyvät sähkökeskukset valmistettiin Norelcon Nätkin ja Itäväylän tehtailla Savonlinnassa, jonka jälkeen keskukset siirrettiin tuotantolinjalle, jossa yksikkö kasattiin.

– Sähkö- ja tuotantosuunnittelupuolemme hoitivat omat osuutensa ennakoivasti, mikä puolestaan edisti asentajiemme työtä. Kiitos kuuluu myös tilaajalle, joka toimitti jakelumuuntajat tehtaallemme sovitusti, Saari kertaa.

 

Yksityiskohdat hiottiin tehdasvierailulla 

KSS Rakennuksella oltiin tyytyväisiä myös Norelcon viestintään: asiakasta informoitiin kaikissa projektin vaiheissa. 

– Meillä on käytössä viikkotiedote, josta asiakas näkee, missä ollaan menossa. Samuli varmisti osaltaan aikataulussa pysymisen. Lisäksi asiakas hyödynsi mahdollisuuden tulla vierailemaan tehtaallamme, Kautonen kertoo.

Noin viikkoa ennen sähkönjakeluyksikön toimitusta tehdyn tehdasvierailun jälkeen tilaukseen tehtiin vielä pientä hienosäätöä.

– Minusta on hyvä tapa käydä tilaus yhdessä läpi, ennen kuin se viedään sijaintipaikalleen. Ajatustenvaihto tuo lisäarvoa molemmille osapuolille, Puranen sanoo.

 

”Toimii kuten pitääkin”

NorUnit-sähkönjakeluyksikkö kuljetettiin kohteeseen viime vuoden marraskuussa. Tilauksesta toimitukseen kului viisi kuukautta.

– Kun kaikki sujuu ilman suuria ongelmia, toimitusaika on kuvatun lainen, Kautonen summaa.

– Mikään ei aiheuttanut meille päänvaivaa, vaikka olimme liikkeellä kohtuu kiireisellä aikataululla ja Norelcolla elettiin kesän kiireisempiä aikoja. Sähönjakeluyksikkö on testattu käytännössä, ja se toimii kuten pitääkin, Puranen kiittelee.

 

Vihreän siirtymän projektit jatkuvat

Puhdistetutun jäteveden hukkalämmön kaukolämmöksi jalostava lämpöpumppulaitos käynnistyy tämän vuoden keväällä. Puranen ja Kautonen sanovat, että hukkalämmön hyödyntäminen osana vihreää siirtymää lisääntyy koko ajan.

– Nykypäivän sähkönjakelussa korostuu ympäristöä vähemmän kuormittava energiantuotanto, miehet painottavat.

Vihreän siirtymän yhteistyölle on myös luvassa jatkoa. Puranen ja Kautonen sanovat, että tarjous on jo työn alla.

– Norelco on vakaa toimija, joka tekee mitä lupaa. Kaiken muun ohella yhtiön tuotteiden hinta-laatusuhde on kohdallaan, Puranen sanoo.

– Meillä on keskinäinen luottamus. Kun kyse on isommista muuntamoista, on yhteistyön sujuttava molempiin suuntiin, Kautonen toteaa.

 

Ota yhteyttä:

Anssi Kautonen, myyntipäällikkö

+358 50 525 5315

anssi.kautonen@norelco.fi

Jaa tämä artikkeli